Recetat e fundit

Parandaloni rënien e flokëve me hudhër

Parandaloni rënien e flokëve me hudhër

Shamponët dhe balsamët kundër rënies së flokëve që përmbajnë hudhër, ka kohë, që gjenden në treg. Qëllimi i tyre është të ndalojnë dhe parandalojnë rënien e flokëve, që është e vërtetuar edhe shkencëtarisht se hudhra është shumë efektive për këtë problem. Hudhra mund të përdoret […]

Sa kalori në ditë ju nevojiten?

Sa kalori në ditë ju nevojiten?

Kaloritë ditore duhet të jenë rreth 1800 sipas një studimi të ri. Rekomandimet aktuale për femrat është rreth 2000 kalori, ndërsa për meshkujt numri i kalorive në ditë është 2500. Megjithatë, Instituti i shëndetit publik të Anglisë ka filluar një fushatë “400-600-600” që do të thotë kufizim i marrjes […]

Tortë çokollate me 4 shije

Tortë çokollate me 4 shije

Përbërësit për 12 servime: 10 biskota të grimcuara ¾ filxhan 150g sheqer të ndarë 3 lugë gjelle sheqer ⅓ fulxhan 40g kakao pluhur, plus 4 lugë kako pluhur të ndarë 14 lugë gjelle buter pa kripë 4 vezë 1 lugë ekstrakt vanilje ½ filxhan 60g […]

Lëngu që lufton shtypjen e lartë të gjakut

Lëngu që lufton shtypjen e lartë të gjakut

Shtypja e lartë e gjakut është çrregullim kardiovaskular që shfaqet kur presioni i gjakut ngrihet si pasojë e trashjes së arterieve. Kjo e ngarkon zemrën dhe e vështirëson punën e dërgimit të gjakut në organet e tjera. Si pasojë e kësaj, pos zemrës dobësohet edhe […]

Puding torte me çokollatë

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer 1 lugë vanilje 85g çokollatë të shkrirë 2 filxhan 230g çokollatë Mjedra për zbukurim Biskota për zbukurim      Kjo […]

Supë shëruese nga hithrat

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas dhe ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Hithrat lulëzojnë nga pranvera deri në vjeshtë dhe janë shtojcë e shkëlqyeshme për […]

Muffins me çokollatë

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht 1 lugë ekstrakt vanilje 1 ½ filxhan 185g miell 1 lugë pluhur për pjekje ½ sodë ¼ lugë kripë e trashë ¼ […]

Sendviç me vezë

Sendviç me vezë

Përbërësit: 8 vezë 100g majonez 1 lugë senf 50g qepë të reja të grirë Pak speca të kuq të bluera Kripë Biber Përgaditja: Zieni të gjitha përveq vezëve, preni hollë Përzieni vezët me majonez, senf dhe qepë Bëni sendviçin me dy feta bukë lehtë të […]

Simptomat e ulcerës së lukthit

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në zorrë të hollë dhe ezofag. Ja simptomat e kësaj sëmundjeje, të cilat nuk duhet t’i injoroni. Dhimbje barku Me t’u paraqitur […]

Petulla

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe bosh Përgaditja: Vendosni hinkë (ose gyp) në shishe dhe hidhni fillimisht miellin, sheqerin dhe më pas kripën. Pastaj shtoni vezët, vajin […]