Month: November 2017

Çaji i jashtëzakonshëm për ta filluar ditën me të

Çaji i jashtëzakonshëm për ta filluar ditën me të

Ky “çaj” në fakt është shumë i shijshëm dhe në mënyrë efikase e pastron trupin dhe organizmin e njeriut. Uthulla e mollës rregullon nivelin e sheqerit në gjak, ndihmon të humbni në peshë, shton energjinë, e mirë për metabolizëm, akne, tretje, flokët dhe lëkurën. Përbërësit: […]

Lëngu i zi që shkrin dhjamin

Lëngu i zi që shkrin dhjamin

Uria kurrë nuk është mënyrë e mirë për të humbur në peshë, më mirë të ushqeheni shëndetshëm dhe të konsumoni ushqime që nxitin shkrirjen e shtresave dhjamore. Shkrirja e tyre është e mundur duke i ndryshuar disa shprehi, ushqimin e rregullt dhe të shëndetshëm dhe […]

Largoni 6 kg për 10 ditë dieta me jogurt

Largoni 6 kg për 10 ditë dieta me jogurt

Jogurti është ushqim shumë i përdorshëm dhe i dobishëm, i cili normalizon aktivitetet e organeve për tretje, përmirëson sistemin imun, ndihmon në hedhjen jashtë të helmeve dhe nxit punën e shpejtë të metabolizmit. Me ndihmën e dietës me jogurt mund të hiqni 5 deri 6 […]

Tave dheu me kerpudha

Tave dheu me kerpudha

Përbërësit: Patate, Kërpudha Djathë i grirë i tipit parmezan Mocarela -djathë pice, Pak qumësht, Kripë e pak gjalpë. Përgatitja: Në një tenxhere me ujë të bollshëm me kripë, ziejmë patatet, si për pure. Ndërkohë, kavërdisim lehtë kërpudhat mënjanë. Presim patatet në feta, pasi i kemi […]

Byrek role me hithra dhe djathë të bardhë

Byrek role me hithra dhe djathë të bardhë

Përbërsit: 1 pako me peta byreku 300 gr. djathë të bardhë 700 gr. hithra 2 lugë miell 1 vezë Gjysëm gote qumësht 1 lugë të vogël kripë Pak piper të zi Pak majdanoz 3-4 lugë fara suzami të zi dhe të bardhë 3 lugë vaj […]

Makarona me fistekë

Makarona me fistekë

Përbërësit: 350 g makarona 100 g kaçkavall (gorgonzolë) Një dardhë e madhe Një lugë fistekë të bluar Një lugë majdanoz Një lugë lëng limon 30 g gjalpë 10 g sheqer (sipas dëshirës), kripë dhe piper Përgatitja: Hiqeni koren nga kaçkavalli dhe shtrydheni. Dardhën qërojeni, hiqjani […]

Shurupi 100% natyral që ju ndalë kollën

Shurupi 100% natyral që ju ndalë kollën

Trumza është një dezinfektues i fuqishëm dhe efektiv, që mund të përdoret kundra infeksioneve. Kjo bimë, shpesh është përdorur për të ndihmuar në parandalimin e ftohjeve dhe si një pije që trajton dhimbjet e fytit dhe infeksionet e gojës. Shurupi i përgatitur nga kjo bimë qetëson […]

Bukë e mbushur

Bukë e mbushur

Përbërësit: 1 buke e rrumbullaket Gjalp 1 spec i verdhe i pjekur Disa bishta qepesh te njoma 50 gr djath kackavall ose i bute per pica 4 domate te thata (mund te perdorni -2-3 te fresketa ne mungese) 120 gr proshute Filloni me specin duke […]

Sheqerpare

Sheqerpare

Përbërësit: 250 gr gjalpë 1 gotë bollgur ½ gotë sheqer pluhur 2 vezë 1 vanillë 1 pluhur pjekje 4 gota miell 20 copë arra 3 gota sheqer 3 gota ujë gjysmë lëng limoni Përgaditja: Fillimishtë e përgatisim sherbetin, sheqerin dhe ujin e vendosim në zjarrë […]

Qofte me fasule të bardha dhe domate

Qofte me fasule të bardha dhe domate

Përbërsit: 1 vezë ½ kg fasule të bardha të ziera 1 kupë kuinoa te zier 3 hudhra të grira 2 lugë të mëdha domate të thara ½ lugë të vogël lëng limoni ½ kupë borzilok të freskët 3 lugë të mëdha miell integral 1/3 kupë […]