Month: December 2017

Pija natyrale për shikim më të mirë dhe metabolizëm

Pija natyrale për shikim më të mirë dhe metabolizëm

Kombinimi në veçanti i disa përbërësve të caktuar në këtë lëng do të ndihmojë në parandalimin e degjenerimit makular dhe kataraktit, derisa ndihmon edhe në lëndimet e mundshme të syve. Është i mirë po ashtu edhe për metabolizmin. Lëng për shikim më të mirë dhe […]

Gjethet e mjedrave përse janë kaq të shëndetshme

Gjethet e mjedrave përse janë kaq të shëndetshme

Gjethja e mjedrës njihet fare mirë për vetitë e saj gjatë shtatzënisë së femrave, derisa ofron veti shëruese për femrat në të gjitha shtigjet e kohës. Kjo gjethe është e pasur me kalium, magnez, vitamina të kompleksit B dhe hekur, që përmirësojnë këmbët e ënjtura, […]

Lëngu i ananasit 5 herë më i fuqishëm se shurupi kundër gripit

Lëngu i ananasit 5 herë më i fuqishëm se shurupi kundër gripit

Ananasi është një frut shumë i shëndetshëm dhe me vlera ushqyese pafund, kjo gjë e bën një ilaç shumë të fuqishëm kundër gripit dhe të ftohtit në dimër. Ai njihet ndryshe si mbreti i frutave, pasi ka një sasi shumë të madhe të përbërësve esencialë, […]

Përfitimet nga kripa e Himalajeve

Përfitimet nga kripa e Himalajeve

Në një studim të publikuar në Journal of Herbal Medicine, hulumtuesit kanë dalë në përfundimin se kripa e himalajes së bashku me lëngun e limonit ndihmojnë në trajtimin e dhimbjeve të kokës. Ajo që duhet të bëni është të shtrydhni lëngun e një limoni në […]

Zhytni këmbët në ujë të ftohtë çdo natë për të mirën e shëndetit tuaj

Zhytni këmbët në ujë të ftohtë çdo natë për të mirën e shëndetit tuaj

Zhytja e këmbëve në ujë të akullt stimulon rrjedhjen e gjakut dhe zvogëlon inflamacionin. Kjo shkakton që venat të ngushtohen, heq toksinat nga trupi dhe relakson muskujt. Për ata që bëjnë stërvitje gjatë gjithë javës, që punojnë nëpër vende ku duhet të jënë në këmbë […]

Receta për bukën më të shëndetshme

Receta për bukën më të shëndetshme

Edhe pse shumë njerëz shmangin glutenin nga frika e fryrjes dhe inflamacioneve, ekspertët theksojnë se gluteni është vetëm një lloj i lektinës – proteinë toksike që gjendet në grurë, por edhe në shumë prodhime tjera që janë pa gluten. Sipas fjalës së ekspertëve, kur kjo […]

Zvicër në treg hamburgera me insekte

Zvicër në treg hamburgera me insekte

Rrjeti i dytë më i madh i supermarketeve në Zvicër ka njoftuar se do të shesë hamburgera me insekte duke nisur nga java e ardhshme. Produktet, që do të jenë të prodhuara nga Essento, do të jenë të disponueshme në Gjenevë, Bernë dhe Zyrih. Kështu, […]

Rrushi ndihmon në parandalimin e sëmundjeve

Rrushi ndihmon në parandalimin e sëmundjeve

A i dini vetitë e rrushit? Rrushi si i freskët ose i shtrydhur është frutë që ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Antioksiduesit e tij ngadalësojnë plakjen jo vetëm të organizmit, por edhe të shumë aspekteve tjera të organizmit. Sipas mjekëve, vitaminat […]

Sa proteina duhet t’i konsumoni në ditë

Sa proteina duhet t’i konsumoni në ditë

Proteina është kritike për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve dhe në të mbajturit ngopur masi që të keni ngrënë. Por që ta zbuloni se sa proteinë ju duhenë baza ditore, Business Insider ka folur me Lisa Sasson, profesoreshë e asocuar e vlerave ushqyese në Universitetin […]

Dobitë e spinaqit

Dobitë e spinaqit

Spinaqi është një ndër perimet që ofron shumë të mira ushqyese. Përmban një antioksidant të njohur si acid alfa-lipoik, që shquhet për zvogëlimin e glykozës dhe rrit ndjeshmërinë e insulinës, transmeton portali arbresh.info Përpara se të arrinte në Europë, spinaqi është kultivuar në Persinë antike. […]