Makarona me fistekë

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Përbërësit:

 • 350 g makarona
 • 100 g kaçkavall (gorgonzolë)
 • Një dardhë e madhe
 • Një lugë fistekë të bluar
 • Një lugë majdanoz
 • Një lugë lëng limon
 • 30 g gjalpë
 • 10 g sheqer (sipas dëshirës), kripë dhe piper

Përgatitja:

 1. Hiqeni koren nga kaçkavalli dhe shtrydheni. Dardhën qërojeni, hiqjani farat dhe shtrydhni dhe qitni lëngun e limonit.
 2. Gjalpin shkrijeni në tiganin me telefon, shtojini dardhën e shtrydhur, qitni sheqer dhe zieni disa minuta që të bëhet si karamele.
 3. Makaronat zieni në ujë të kriposur të valuar 12 minuta, kulloni dhe hidhni mbi dardhë. Ruani 2-3 lugë ujë në të cilin janë zier makaronat.
 4. Shtoni kaçkavallin, ujin e ruajtur nga makaronat e zier, gjysmën e sasisë së majdanozit dhe gjysmën e sasisë së fistekut të bluar.
 5. Përzieni dhe zieni disa minuta duke e përzier vazhdimisht.
 6. Makaronat e përgatitur hidhni në një enë, hidhni pjesën e mbetur të majdanozit dhe fistekut, hidhni piper, dhe, edhe njëherë përzieni ngadalë dhe kështu makaronat janë gati për t’u ngrënë.
Artikulli paraprakBukë e mbushur
Artikulli tjetërMakarona me mish pule
- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -