Makarona me mish pule

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Përbërësit:

 • 500gr mish i bardhë pule
 • 300gr makarona
 • 1 litër supë nga ajo qe zien mishi
 • 1 lugëe vegete
 • 1 lugë e vogël kripë
 • 100ml vaj
 • 2 luge miell
 • 150ml qumësht
 • 100gr djathë kaçkavall ose ndonje djath tjetër i fortë

Përgatitja:

 1. Në një enë ziejmë mishin e pules me 2l ujë. Shtojmë vegetën dhe ziejmë per 30 minuta (Nëse deshironi që mishi të zihet më shpjetë ndajeni në copëza të vogla)
 2. Makaronat i ziejmë sipas udhezimeve në paketim, i kullojmë
 3. Në një tigan ngrohim vajin, shtojmë miellin dhe e fërgojme derisa mielli të merr ngjyrë të artë
 4. Shtojmë qumështin, shtojmë kripë sipas nevojës dhe shtojmë 1 litër nga uji në të cilin është zier mishi i pules
 5. Përzijme për pak, largojmë nga zjarri dhe shtojmë kackavallin e grirë në rende
 6. Mishin e grijme ne copeza te vogla.
 7. Në një enë të qelqit zjarrërezistuese, vendosim makaronat e ziera dhe të kulluara, shtojmë mishin e coptuar dhe në fund mbulojmë me salcen beshamel, përziejmë mirë dhe e pjekim në furren e parangrohur në 220 gradë derisa të merr ngjyrë të kuqrremt
Artikulli paraprakMakarona me fistekë
Artikulli tjetërKROFNE
- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -