Përbërësit:

 • 1 kg mish pule
 • 2 patate

Për sos:

 • 1 gote te çajit jogurt
 • Gjysmë gote qumësht
 • 1 lugë të gjellës salcë
 • 3 hudhëra
 • 1 lugë të gjellës biber i zi
 • 1 luge te gjellës kim
 • 2 lugë të gjellës vaj vegjetal
 • 1 lugë të gjellës kripë

Përgatitja:

 1. Qumështin, jogurtin, erëzat, vajin vegjetal dhe salcën e vendosim në një tepsi dhe e përziejmë
 2. Pulën e vendosim në te, 2 ore e lëmë në pritje (me sos)
 3. Patatet i prejmë në hallka, ia hedhim vajin vegjetal, biberin e kuq, kim-in, dhe kripen
 4. Në tepsi i vendosim patatet, hudhrën dhe pjesën e mbetur të pulës
 5. Përmbi ia derdhim pak vaj dhe e vëmë në furrë për pjekje