Musakë me oriz dhe patate

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Përbërësit:

 • 1 qepë
 • 3 patate te mëdha
 • 2 filgjan oriz (200 ml)
 • 300 gr kërpudha te freskëta
 • 1 lugë vegete
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë biber i kuq
 • 1 lugë miell
 • 100 ml vaj
 • Ujë sipas nevojes

Përgatitja:

 1. Qepen e grijmë sa më imët
 2. Patatet qerohen dhe grihen në rrathe
 3. Kërpudhat i grijmë në fletëza të holla
 4. Perziejmë qepen kerpudhat, vegetën, orizin, kripen, biberin
 5. Taven e lyejm me vaj dhe shtrojmë një shtresë nga rrathet e patateve
 6. Pastaj vendosim komplet përmbajtjen e perzier me orizin dhe kerpudhat dhe pastaj shtresën tjetër me rrathe patatesh
 7. Perziejmë vajin e mbetur, piperin e kuq, miellin dhe dy gota ujë, i perziejme mire dhe këtë masë e vendosim sipër patateve (uje shtojmë aq sa të barazohet me shtresën e patateve)
 8. Taven e vendosim në pjekje në 200 gradë për 1 orë dhe më pas shtojmë edhe pak ujë sepse orizit i duhet më shumë ujë për t’u zier mjaftueshëm
 9. Pastaj pas 20-30 minuta musaka do te jetë e gatshme
- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -