Edhe pse shumë njerëz shmangin glutenin nga frika e fryrjes dhe inflamacioneve, ekspertët theksojnë se gluteni është vetëm një lloj i lektinës – proteinë toksike që gjendet në grurë, por edhe në shumë prodhime tjera që janë pa gluten.

Sipas fjalës së ekspertëve, kur kjo proteinë të depërtojë në organizmin e njeriut, ai fillon luftën me trupin tonë dhe shkakton reaksionet inflamatore, që rezultojnë me shtim të kileve dhe probleme të tjera shëndetësore.

Kështu, ekspertët sugjerojnë bukën e elbit. Ja si përgatitet:

 • 3 gota miell elbi
  Një lugë kripë
 • 1/2 e lugës së supës pluhur për pjekurina
 • ¼ e gotës vaj
 • 2 lugë mjaltë
 • 2 vezë
 • 1 gotë qumësht me yndyrë

Përgatitja:

 1. Përziejini miellin, kripën dhe pluhurin për pjekje në një enë, e në tjetrën mjaltin, vajin, vezët dhe qumështin.
  Përbërësit e lëngshëm i shtoni në miell dhe përzieni derisa të bashkohen.
 2. E piqni për 25 – 30 minuta, në 180 gradë celsius./femina