Përbërësit:

  • 500g biskota katrore
  • 4 të verdhet e vezës
  • 6 lugë sheqer
  • 4 lugë miell
  • 500ml qumësht + qumësht për lyerjen e biskotave
  • 1 sheqer vanilje
  • 1 lugë gjalpë

Përgaditja:

  1. Gjysmë litre qumësht, 4 lugë sheqer dhe gjalpën i vloni të gjitha. Të verdhet e vezes i përzieni me 2 lugë sheqer, miell dhe pak qumësht (të bëhet masa të cilën mund ta përdorni). Në qumështin që ka vluar ngadalë e derdhni masën me të verdhet e vezës, gjithnjë duke e përzier. I zieni rreth 2 minuta. E leni të ftohet
  2. Biskotat i lyeni në qumësht të nxetë, pastaj i rënditni në pijatë. Kremin e ftohur e vendosni mbi biskota dhe pastaj vazhdoni me një rend biskota. Sipas dëshires e dekoroni me shllag.