Përbërësit:

 • 3 disqet të tortës (pandispanje) të gatshme
 • 1 kg dredhëza
 • 400 g pana
 • 50 sheqer
 • Krem pana për të zbukuruar tortën sipër

Përgatitja:

 • Në fillim i pastrojmë dredhëzat, i lëml pak tl thahen dhe i presim në gjysmë, por duhet t’i lëmë pak përsiper për dekorim
 • Në një enë i hedhim dredhëzat duke ju hedhur pak sheqer, 4-5 lugë gjelle dhe 2-3 lugë lëng të limonit dhe i lëmë aty për rreth 1 orë që të zbuten, me lëngun e tyre të formuar do ta përdorim për spërkatje të pandispanjes tortës

Përgatitja e kremit:

 • Në një enë hedhim panen dhe shtojmë sheqerin duke i përzier me mikser derisa të krijohet një masë e mire
 • Pastaj dredhëzat i shtojmë brenda në pane duke i përzier, lëmë disa luge nga lengu i tyre
 • Pastaj presim pandispanjen në 3 disqe nëse nuk është e prerë dhe diskun e parë e vendosim në një piatë (rreth) të madh dhe fillojmë procedurën për të bërë tortën
 • Pasi kemi vendosur diskun e parë, e spërkasim me lëngun e dredhëzave me një lugë dhe pastaj hedhim një shtresë pana duke e rrafshuar mirë
 • Pastaj vendosim diskun e dytë te tortës dhe vazhdojmë me të njejtën procedurë si me parë
 • Deri tek disku i 3-të, i hedhim panen sipër duke e rrafshuar mirë dhe sipër vendosim dredhëzat për dekorim
 • Pasi torta është gati e fusim në frigorifer për 1 natë para se të sërvohet