Tortë me banane dhe biskota

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Përbërësit:

 • 5l qumësht
 • 5 pudingë vanilje
 • 400gr sheqer
 • 375gr margarinë
 • 300gr biskota
 • 800gr banane

Përgatitja:

 1. Nga qumështi ndajmë 300 ml në të cilin do te tretim pluhurin e pudingëve
 2. Sasine e mbetur të qumështit e vëmë të vloj me sheqerin
 3. Pasi vlon qumështi, shtojm[ pudingat e tretura dhe p[rziejm[ derisa kremi t[ trashet
 4. Largojmë nga zjarri dhe e lëmë të ftohet pak
 5. Shtojmë dhe margarinë dhe e përziejmë derisa të shkrihet margarina
 6. Biskotat i thyejmë në copëza të vogla dhe i shtojmë në enën me pudingen e zier dhe pak të ftohur. Përziejmë derisa të bashkohen mirë përbërësit
 7. Në një enë të thellë vendosim 1/3 e fillit me biskota dhe pudingë, pastaj vendosim një shtresë me bananet e grira në rrathe më të trashë derisa të mbulohet siperfaqja
 8. Mbi banane vendosim një sasi kremi derisa të mbulohen bananet dhe prap një shtresë me bananë
 9. Ëmbëlsiren e përfundojmë me kremin e mbetur dhe e dekorojme sipas dëshires
Artikulli paraprakToptha me kafe dhe çokollatë
Artikulli tjetërTave me pilaf
- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -