Panna Cotta

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Përbërësit:

 

 

 • 500 ml Pana ose hopla
 • 1 shkop vanilje ose pika ekstrat vanilje
 • 7 gr. fleta xhelatine
 • 50 deri 150 gr sheqer
 • Fruta te sezonës

Përgatitja:

 

 

 1. Xhelatinen zhyteni në ujë të ftohtë dhe lëreni derisa të zbutet 10-15 minuta
 2. Filloni të zieni panën/hopllën, vaniljen dhe sheqerin në një enë. Mund të shtoni sheqerin gradualisht derisa të arrini ëmbëlsinë e dëshiruar. Përzieni vazhdimisht.
 3. Pasi të nxehet krema dhe fillon te vlojë butësisht, largoni shkopin e vaniljes, ndaleni zjarrin. Nëse fleta e xhelatinës është e zbutur atëherë shtrydheni lehtësisht nga uji dhe shtojini panës. Përzieni derisa të tretët
 4. Derdhni masën në enë të voglël, mbuloni me kapak ose mbeshtjellëse kuzhine, dhe lëreni të ftohet në frigorifer për disa orë
 5. Nëse nuk e mbuloni enën ateherë mund t’ju marrin erëra të ushqimeve në frigorifer. Për rezultatet më të mira, përgaditeni Panna Cottan një ditë më herët dhe lëreni në frigorifer gjatë tërë natës
 6. Panna Cotta shërbehet me salce të frutave ose sipas dëshires.
- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -