Mini Pizza yje – recetë e shijshme!

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Për të përgaditur Mini Pizza Yje, ju duhen përbërësit mëposhtë:

Përbërësit:

 

 

750g brumë për picë, të ndarë në gjashtë pjesë
1/2 gotës sos për picë
1 gotë djath macarela të grirë
Copëza sugjuk ose mish të thatë
Vezë për lyerje
Origano i tharë
2/3 gotës majonez
3 lugë të mëdha qumësht
2 lugë të mëdha lëng limoni
1 lugë e madhe me majdanoz të grirë imët
2 lugë hudhër e grirë
1 lugë copëza të holla të qepës
½ lugë piper
½ lugë kripë

Përgaditja:

 

 

1.Furra para-ngrohet në 200 ºC. Rrokulliset çdo copë e brumit me t’holluese (okllagi) derisa është rreth 5mm.

2. Bëni 3 prerje në mes të rrethit të shtrirë të brumit. Shikoni kë veprim në videon mëposhtë.

3. Lyeni me pak salcë për picë, duke lënë një rreth të brumit në mes të paprekur (ku janë prerjet që keni bërë). Shtoni macarela djathin, dhe mëpastaj shtoni sugjuk apo mish të thatë. Mëpastaj lyeni me vezë në mes që ngjiten trekëndëshat kur paketoni formën e yllit sikurse mund ta shihni në videon mëposhtë.

4. Në fund lyeni brumin me vezë dhe i hedhni origano sipas dëshirës. E pjekni 20 minuta derisa e shihni djathin që krijon balona të vegjël dhe derisa brumi të marrë ngjyrën e arit.

5. Ju bëftë mirë dhe shpërndani këtë recetë më të afërmit tuaj 🙂

 

Kjo recetë është përkthyer nga faqja Twisted./GazetaOra.com

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -