Sa kalori në ditë ju nevojiten?

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Kaloritë ditore duhet të jenë rreth 1800 sipas një studimi të ri.

Rekomandimet aktuale për femrat është rreth 2000 kalori, ndërsa për meshkujt numri i kalorive në ditë është 2500.

Megjithatë, Instituti i shëndetit publik të Anglisë ka filluar një fushatë “400-600-600” që do të thotë kufizim i marrjes së ushqimit, në mëngjes 400 kalori, drekë 400 kalori, në darkë 600 kalori. Ky rregull lejon që të bëhen lëshime deri në 100 kalori në total.

Siç thuhet nga Instituti, pesonat e moshës madhore konsumojnë nga 200 deri 300 kalori më shumë sesa duhet.

Për dekada me rradhë është bërë e ditur që njerëzit që janë aktivë kanë nevojë për 2000 deri 2500 kalori në ditë për të mbajtur ekuilibrin e trupit, thotë Christopher Snowdon.

Të dhënat e fundit kanë treguar se britanikët janë vendi i gjashtë në botë për nga pesha e tepruar.

Instituti i shëndetit publik thotë se kaloritë janë përgjegjëse për mbipeshën dhe njerëzit duhet të bëjnë zgjedhje me të shëndetshme.

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -