Supë shëruese nga hithrat

Duhet të provoni...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas dhe ndihmon në uljen e sheqerit në gjak.

Hithrat lulëzojnë nga pranvera deri në vjeshtë dhe janë shtojcë e shkëlqyeshme për brumëra dhe rizoto, por është edhe më e popullarizuar në supë të dendur.

Në cilëndo gjellë që ta përgatisni, hithrat nuk është e nevojshme t’i zieni por vetëm t’i fërgoni jo më shumë se dy minuta.

Kështu do të ruani maksimalisht cilësitë e tyre ushqyese dhe shëruese, mirëpo ka arsye të shumta për shkak të të cilave është mirë të hamë hithra.

T’i numërojmë vetëm disa: përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikiminn e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas dhe ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, shëron inflamacionin e traktit urinar dhe stimulon punën e zorrëve, por vepron edhe si diuretik, përmban vitaminat C dhe A, kalcium, kalium, hekur, fosfor dhe vitamina e minerale të tjera.

Çaji i hithrave përdoret për sëmundjet e mëlçisë dhe të tëmthit, çrregullimin e gjumit, ngërçeve në stomak, të thatit, sëmundjeve të mushkërive etj.

Gjithashtu, pa marrë parasysh cilësitë shëruese, hithra nuk konsumohet e freskët, sepse atëherë mund të shkaktojë probleme në sistemin e tretjes dhe skuqje të lëkurës.

Receta për supë të shkëlqyeshme nga hithrat, përgatitja e së cilës është aq e thjeshtë sa që mund ta përgatisin edhe fëmijët./femina

Përbërësit për katër persona:

  • 300 gr hithra,
  • 5 patate të madhësisë mesatare,
  • disa pika vaj ulliri,
  • kripë,
  • piper.

Përgatitja:

  1. Patatet pritni në katër pjesë dhe zieni.
  2. Nga fundi i zierjes shtoni hithrat të cilat duhet vetëm të zbuten.
  3. Shtoni vajin e ullirit dhe imtësojeni mirë me mikser.
  4. Qitni erëza sipas dëshirës.
Artikulli paraprakPuding torte me çokollatë
Artikulli tjetërMuffins me çokollatë
- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Duhet të provoni...

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe...

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në...

Muffins me çokollatë

Përbërësit për 12 servime: 2 banane 1 vezë, temperaturë të dhomës ⅓ filxhan 80ml vaj perimesh ½ filxhan 100g sheqer ¼ filxhan 60 qumësht ...

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas...

Puding torte me çokollatë

Përbërësit: ½ filxhan 435g çokollatë të lajthisë e shkrirë (ngrohët) 24 biskota 2 paketime puding çokollate 4 filxhan 945ml qumësht 225 krem djath 100g sheqer ...

More Recipes Like This

- Advertisement -