Category: Brumëra

Sendviç me vezë

Sendviç me vezë

Përbërësit: 8 vezë 100g majonez 1 lugë senf 50g qepë të reja të grirë Pak speca të kuq të bluera Kripë Biber Përgaditja: Zieni të gjitha përveq vezëve, preni hollë Përzieni vezët me majonez, senf dhe qepë Bëni sendviçin me dy feta bukë lehtë të […]

Petulla

Petulla

Përbërësit: 2 vezë 10 lugë gjelle miell 3 lugë gjelle sheqer 1/2 lugë çaji kripë 3 lugë gjelle vaj 600 ml qumësht 1 shishe bosh Përgaditja: Vendosni hinkë (ose gyp) në shishe dhe hidhni fillimisht miellin, sheqerin dhe më pas kripën. Pastaj shtoni vezët, vajin […]

Gjevrekë të mbushur me djathë

Gjevrekë të mbushur me djathë

Përgaditja: Ngroheni furrën ne 200˚C Formoni brumin në formë drejtëkëndëshi Preni në 8 copë të barabarta dhe e formoni për nga gjatësia dhe gjërsia Vendosni djathin mozarella në secilën copë të brumit Mbylleni brumin dhe skajet e brumit Krijoni formën e gjevrekut duke bërë formën U […]

Role me patate

Role me patate

Për brumin: 1 majë (kvasac) 200ml qumësht 1 lugë sheqer 400gr miell 1 lugë kripë 1 lugë vegetë 2 të verdhët e vezës 200gr patate Për mbushje: 1 qepë të re 1 qepë të re të bardhë 3 domate 100gr mish të tharë 100gr djath vaj […]

Mini Pizza yje

Mini Pizza yje

PËRBËRËSIT: 750g brumë për picë, të ndarë në gjashtë pjesë 1/2 gotës sos për picë 1 gotë djath macarela të grirë Copëza sugjuk ose mish të thatë Vezë për lyerje Origano i tharë 2/3 gotës majonez 3 lugë të mëdha qumësht 2 lugë të mëdha […]

Receta për bukën më të shëndetshme

Receta për bukën më të shëndetshme

Edhe pse shumë njerëz shmangin glutenin nga frika e fryrjes dhe inflamacioneve, ekspertët theksojnë se gluteni është vetëm një lloj i lektinës – proteinë toksike që gjendet në grurë, por edhe në shumë prodhime tjera që janë pa gluten. Sipas fjalës së ekspertëve, kur kjo […]

Krofne

Krofne

Përbërësit: 750g miell 100ml vaj 4 lugë gjelle sheqer Vezë Të verdhët e vezës 1/2l qumësht 40g maja të freskët (kvasac) Pak kripë Sheqer pluhur Një sheqer vanilje Vaj për të fërguar Përgaditja: Majën (kvasacin) e shkrieni në 100ml ujë të nxetë me pak sheqer […]

Kifle katmer

Kifle katmer

Përbërësit: 1 gotë qumësht i vakët 1 gotë ujë 1 vezë 1 lugë të gjellës vaj Gjysmë maje 2 lugë të gjellës sheqer 1 lugë kripë 5 gota miell Për të lyer: Gjalpë Në brendësi djath Përgatitja: Majën, qumështin e vakët, ujin, sheqerin i derdhni […]

Burek

Burek

Përbërësit: 500 gr pete per pite te gatshme 100 gr margarin 200 ml ajke, hoplla Mbushja: 400 gr ajke e tharbt 3 veze Pak krip Përgatitja: Ngrohet furra ne temp. 200 grade Shtrihet peta ne tepsi dhe lyhet me ajke dhe margarine te shkrire dhe […]

Largoni celulitin dhe rregulloni sheqerin në gjak me çaj të gjelbër

Largoni celulitin dhe rregulloni sheqerin në gjak me çaj të gjelbër

Çaji i gjelbër përshpejton metabolizmin, parandalon thithjen e yndyrës dhe ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, duke e bërë atë zgjedhje perfekte për këdo që dëshiron të humbasë peshën, të sjellë trupin në formë dhe të përmirësojë gjendjen shëndetësore. Një nga shkaqet […]