Category: Torte dhe Biskota

Bombica

Bombica

Përbërësit: 700 gr keksa të bluera 500 gr qumësht 250 gr margarin (gjalp) 5 lugë kakao lugë te gjellës 500 gr kokos 5 lugë sheqer lugë te gjellës Pergatitja: Se pari 700 gr keksa i veme ne nje ene te thell te te vendosim 5 […]

Biskota me boronicë

Biskota me boronicë

Përbërësit 1 gotë jogurt 2 vezë 1/2 gotë sheqer 1 lugë çaji sodë bukë 1 lugë çaji kripë 1 3/4 gotë miell 1 gotë me boronicë Përgaditja Ngrohni furrën 190 gradë. Vendosni fletën për pjekje. Në një enë të thellë përzieni jogurtin, vezët kripen, deri […]

Torta e mahnitshme vetëm me 3 përbërës

Torta e mahnitshme vetëm me 3 përbërës

ingredients: 120g unsalted cream cheese 120g white chocolate (can also use black if you want) 3 eggs Preparation: Break the eggs and separate the yolks from white. Put the egg whites in the fridge and warm oven to 170 degrees. Take 120g of white chocolate […]

Receta e ditës: Tortë me biskota

Receta e ditës: Tortë me biskota

Ingredients: 1 liter sweet cream ( HOPL ) 150 g chocolate 400 gr square biscuits 1 cups water 1 cups sugar 2 tablespoons rum extract instructions : Nxejme to a boiling point of cups of cream and chocolate shtojem in mangled . Stir until chocolate […]

Ëmbëlsirë e shpejtë: Nuk ka nevojë për pjekje

Ëmbëlsirë e shpejtë: Nuk ka nevojë për pjekje

      Cakes which is prepared quickly and does not need to be baked – is ideal for all occasions. It is wonderful for those who like soft and creamy composition. It can be prepared in a version with fruit, but also chocolate. Ingredients: […]

Biskota role

Biskota role

Përbërësit: Për brumin: -200 gr. margarinë -2 vezë -Gjysmë gote e çajit vaj -1 gotë e gjysëm e ujit sheqer pluhur -Gjysmë gote e ujit niseshte -1 pecivë (pluhur për pjekurina) -1 sheqer vanille Miell deri sa bëhet një brum i butë Çokollatë për mbushje […]

Kadaif me Arra

Kadaif me Arra

Kadaifi eshte nje embelsire turke shume e njohur edhe ne vendin tone, e cila pregatitet vecanerisht me rastin e festave fetare. Perberesit per 10-12 persona : 1kg kadaif ne fije 1/2kg arra te qeruara 1/2kg gjalp 2 luge te vogla kanelle …per shurupin : 1l uje 1.5kg sheqer […]

Biskota me copa cokollate

Biskota me copa cokollate

Perbersit : -200 gr kuvertura(cokollate e zeze me 55% kakao) -100 gr gjalp lope ne temp. te ambientit -160 gr sheqer -2 veze mesatare -140 gr miell Presim me nje thike te mprehte cokollaten ne copa te vogla. Rrahim me tel ose ne mikser sheqerin […]

Biskotë me pemë

Biskotë me pemë

Përgatitja Përzieni të bardhët e vesë, gradualisht i shtoni sheqerin, lugë pas luge. Kur të shkrihet sheqeri, hidheni të verdhët e vesë derisa përzierja të shkrihet. Më pas ngadalë përzieni edhe qumështin, vajin, miellin dhe pluhurin për pjekurinë, dhe i përzieni me tel, jo me […]

Pop kek

Pop kek

Përbërësit -3 vez -10 lug miell -10 lug sheqer -10 lug qumesht -5 lug yndyr -1 pluhur per fryrje -undefined Pregaditje: Tunden vezet me tel kuzhine dhe i shtohet sheqeri, perzihet edhe pak pastaj qumshtin dhe kshtu me rradh te gjitha i shtohen. Ne shportza […]