Category: Torte

Tortë çokollate me 4 shije

Tortë çokollate me 4 shije

Përbërësit për 12 servime: 10 biskota të grimcuara ¾ filxhan 150g sheqer të ndarë 3 lugë gjelle sheqer ⅓ fulxhan 40g kakao pluhur, plus 4 lugë kako pluhur të ndarë 14 lugë gjelle buter pa kripë 4 vezë 1 lugë ekstrakt vanilje ½ filxhan 60g […]

Tortja me e ëmbël në botë

Tortja me e ëmbël në botë

Përbërësit: 2 filxhan miell 2 filxhan sheqer 3/4 filxhan kako pluhur 2 lugë pluhur pjekje 1 1/2 lugë sodë buke 1 lugë kripë 1 lugë kafe 1 filxhan qumësht 1/2 filxhan vaj 2 vezë 2 lugë ekstrakt vanilje 1 filxhan ujë të vluar Për gllazurën: 1 1/2 […]

Torte me çokollatë

Torte me çokollatë

Përbërësit: 4 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë qumësht 1 gotë vaj 2 pluhur pjekje 1 vanilje 3 lugë të gjellës kakao 2.5 gota miell Sosi: Gjysëm gotë të çajit vaj 2 gota të çajit qumësht 1 gotë të çajit sheqer 1 lugë të gjellës […]

Kinder Bueno tortë

Kinder Bueno tortë

Përbërësit: 6 vezë 150 g arra ose lajthia të imëta 300 g + 6 lugë sheqer 2 pudinga të vaniljes 800 mililitra qumësht 12 lugë miell 200 g eurokrem 300 g keksa 100 g çokollatë ose 100 g eurokrem 375 g margarin 1 lugë vaj […]

Torte që nuk ka nevojë për pjekje

Torte që nuk ka nevojë për pjekje

Përbërësit: 3 gota qumësht 2 lugë të gjellës nisheste 2 lugë të gjellës miell 3 lugë të gjellës kakao 1 gotë sheqer pluhur, kokos Në brendësi: 1 shllag krem Përgatitja: Në një tenxhere mesatare i derdhni të gjithë përbërësit, tenxherën e vëni në zjarrë të […]

Tortë me 3 Shije

Tortë me 3 Shije

Përbërësit: 1 litra qumësht, 3 pudinga vanilje, 15 lugë sheqer, 250gr margarinë, 300gr arra të bluara, 300gr biskota të bluara, 300gr kokos. Glazura: 150gr çokollatë, 3 lugë qumësht, 3 lugë sheqer, 125gr margarinë. Përgatitja: Ndajme nje gote qumesht nga 1 liter ,kurse pjesen tjeter e […]

Ëmbëlsirë me krem

Ëmbëlsirë me krem

Përbërësit: 4 vezë 1 gote e gjysme sheqer 1 gote vaj vegjetal 1 gote e gjysme qumësht 2 Pluhur pjekje 1 vanilje 3 luge te gjelles kakao çokollatë PËR KREM 3 gota qumësht 3 luge te gjelles sheqer 1 luge te gjelles miell 1 luge […]

Tespishte
Tortë me Coca-Cola

Tortë me Coca-Cola

Ja si përgaditet një tortë me Coca-Cola. Përbërësit: 230g miell 350g sheqer 1 lugë e mesme pluhur për pjekje Pak kripë 2 vezë 130g qumësht me 1 lugë gjelle limon 6g ekstrakt vanilje 113g gjalpë 50g kakao 120g vaj luledielli 250g Coca-Cola Glazura me çokollatë: […]

Tortë me çokollatë dhe banane

Tortë me çokollatë dhe banane

Stained bananas have at home? This is the recipe for you. Ingredients for the cake: 400 g sugar 245 g flour 75 g cocoa 1 medium spoon half of baking powder 1 teaspoon of baking soda and a half high Some salt 2 eggs 2 […]