Category: Këshilla

Parandaloni rënien e flokëve me hudhër

Parandaloni rënien e flokëve me hudhër

Shamponët dhe balsamët kundër rënies së flokëve që përmbajnë hudhër, ka kohë, që gjenden në treg. Qëllimi i tyre është të ndalojnë dhe parandalojnë rënien e flokëve, që është e vërtetuar edhe shkencëtarisht se hudhra është shumë efektive për këtë problem. Hudhra mund të përdoret […]

Sa kalori në ditë ju nevojiten?

Sa kalori në ditë ju nevojiten?

Kaloritë ditore duhet të jenë rreth 1800 sipas një studimi të ri. Rekomandimet aktuale për femrat është rreth 2000 kalori, ndërsa për meshkujt numri i kalorive në ditë është 2500. Megjithatë, Instituti i shëndetit publik të Anglisë ka filluar një fushatë “400-600-600” që do të thotë kufizim i marrjes […]

Lëngu që lufton shtypjen e lartë të gjakut

Lëngu që lufton shtypjen e lartë të gjakut

Shtypja e lartë e gjakut është çrregullim kardiovaskular që shfaqet kur presioni i gjakut ngrihet si pasojë e trashjes së arterieve. Kjo e ngarkon zemrën dhe e vështirëson punën e dërgimit të gjakut në organet e tjera. Si pasojë e kësaj, pos zemrës dobësohet edhe […]

Supë shëruese nga hithrat

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas dhe ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Hithrat lulëzojnë nga pranvera deri në vjeshtë dhe janë shtojcë e shkëlqyeshme për […]

Simptomat e ulcerës së lukthit

Simptomat e ulcerës së lukthit

Ulcera e lukthit paraqitet te një nga 10 persona të rritur. Ulcera në fjalë, që quhet edhe ulcera peptike, mund të paraqitet edhe në zorrë të hollë dhe ezofag. Ja simptomat e kësaj sëmundjeje, të cilat nuk duhet t’i injoroni. Dhimbje barku Me t’u paraqitur […]

Vezët me njolla gjaku a janë të sigurta?

Vezët me njolla gjaku a janë të sigurta?

Shumica e njerëzve shqetësohen nga fakti kur shohin vezë me njolla të kuqe si gjaku, dhe shpesh qëndrojnë të dyshimtë se a duhet vërtetë ti konsumojnë apo jo. Në vazhdim po ju paraqesim disa nga faktet që nuk duhet të shqetësoheni. Ja se çfarë nënkuptojnë […]

Lëngu nga rrushi i thatë që bën mrekulli

Lëngu nga rrushi i thatë që bën mrekulli

Në vijim ju sjellim recetën që pakëson thartirën në lukthin dhe organizmin tuaj, ndikon si antibakterial. Përbërësit: 1/4 e lakrës vjollcë; 1 kopër; 200 g rrush të thatë; 1 limon. Përgatitja: Lakrën e copëtuar në copë të vogla e futni në blender. Më pas shtoni […]

Supë në vend të antibiotikëve

Supë në vend të antibiotikëve

Foto: taste.com.au Kjo supë shëruese shëron gripin, ftohjen, pezmatimin e veshëve dhe shumë probleme të tjera shëndetësore. Në vend se trupin ta shkatërroni me antibiotikë, provoni që së pari të shëroheni me këtë supë shëruese. Në fakt, supa nga hudhra, qepa e kuqe dhe trumza, lehtë […]

Pija natyrale për shikim më të mirë dhe metabolizëm

Pija natyrale për shikim më të mirë dhe metabolizëm

Kombinimi në veçanti i disa përbërësve të caktuar në këtë lëng do të ndihmojë në parandalimin e degjenerimit makular dhe kataraktit, derisa ndihmon edhe në lëndimet e mundshme të syve. Është i mirë po ashtu edhe për metabolizmin. Lëng për shikim më të mirë dhe […]

Gjethet e mjedrave përse janë kaq të shëndetshme

Gjethet e mjedrave përse janë kaq të shëndetshme

Gjethja e mjedrës njihet fare mirë për vetitë e saj gjatë shtatzënisë së femrave, derisa ofron veti shëruese për femrat në të gjitha shtigjet e kohës. Kjo gjethe është e pasur me kalium, magnez, vitamina të kompleksit B dhe hekur, që përmirësojnë këmbët e ënjtura, […]