Category: Salads

Sallatë turke me jogurt

Sallatë turke me jogurt

Përbërësit kryesor: majonez, jogurt, tranguj, speca, brumëra (pasta) Përbërësit: 500g brumëra (pasta) 150g kaçkavall 200g përshutë 2-3 karrota të ziera 15 tranguj 1 spec të kuq, bën të jetë i pjekur 1-1.5l jogurt 200g majonez Përgaditja: Në ujin e kriposur dhe me vaj zieni brumërat […]

Sallatë që do e adhuroni

Sallatë që do e adhuroni

In a dish mix red onion, Estragon , cheese and olive oil , the kriposim , spices and cast aside . Ngrohim little oil in the pan , and add the bacon and fërgojmë until it becomes brittle and then pour the oil . The […]

Sallat me tortolino

Sallat me tortolino

Përbërësit -2 pako tortolino me djathe -3oo gr sallam -5 kastraveca turshi -1 luge gjelle majoneze -1 luge gjelle pane e gatshme (kutie) -kripe dhe piper i zi Pregaditje: Se pari ziejme tortolinot per 10 min. Grime sallomin dhe kastravecat ne kube, me pas i […]

Sallata polare

Sallata polare

Përbërësit: -2 patate -Mish të bardhë -10 tranguj turshi -250 g kërpudha -4 vezë -150 g kaçkavall -200 g majonezë -300 g ajkë të tharët -1 lugë e vogël kripë -Pak biber të zi. Përgatitja: 1E piqni mishin e bardhë në tigan dhe e preni […]

Sallate hungareze

Sallate hungareze

Perbersit: *284g perime te perziera te ngrira *100 g laker e bardhe e fresket *40 g ullinje te shpuar dhe te mbushur *50 g qepe te njoma te grira *60 ml vaj luledielli *45 ml uthel e bardhe *6 g kripe hurdhe ose munde te […]

Laker e bardhe e zier

Laker e bardhe e zier

Përbersit 4-5 persona duhen : *1 kokë lakër 500-600 g, *vaj 4-5 lugë gjelle, *uthull 2 lugë gjelle, *kripë. Pergatitja: Lakra pastrohet nga gjethet e dëmtuara, pritet në 4 pjesë, hiqen koçanët, shpëlahet dhe zihet në ujë të vluar me kripë, pastaj kullohet, pritet në […]

Sallatë me midhje

Sallatë me midhje

Përbërësit: *½ kg midhje me guaskë, *vaj ulliri, *lëng limoni, *majdanoz i grirë, *djathë i bardhë, kripë, piper   Vendosini midhjet bashkë me guaskat e tyre në një tenxhere pa hedhur ujë. Mbulojeni tenxheren me kapak dhe me të parë që fillon të nxjerrë shkumë, […]

Sallatë fitness

Sallatë fitness

Përbërësit: *3 kërpudha të prera në feta, *2 karota të prera julien, *2 speca të prera julien, *1 qepë e prerë n feta, *10 domate – qershi të prera në mes, *4 lugë vaj ulliri, 50 ml lëng portokalli, lëng të një limoni, gjysmë filxhan […]

Sallatë me asparagë

Sallatë me asparagë

Përbërësit: 1 kokërr limon, 10 asparagë, 1 filxhan me bizele, 4 patate të vogla, 1 filxhan me misër të zier, 5 kërpudha, 3 karota, 3 lugë vaj ulliri, kripë, gjalpë Pastrojini të gjitha perimet dhe prijini në feta të holla. Ziejini të gjitha bashkë, duke […]

Antipaste me perime

Antipaste me perime

Përbërësit: * 300 gr brokoli, * 300 gr rrënjë selinoje, * 400 gr karota, * 3 lugë parmezan, * 3 lugë ajkë qumështi, * 3 të bardha të vezëve, kripë, piper. Përgatitja: Zihen veç e veç perimet nga 10 min. Kullohen mirë dhe kalohen në […]