Category: Soups

Supë shëruese nga hithrat

Supë shëruese nga hithrat

Përmirëson punën e sistemit të tretjes, bën detoksifikimin e organizmit, është e mirë për pastrim të gjakut dhe të veshkave, vepron pozitivisht në pankreas dhe ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Hithrat lulëzojnë nga pranvera deri në vjeshtë dhe janë shtojcë e shkëlqyeshme për […]

Receta supë me kos

Receta supë me kos

Përbërësit: 1 filxhan çaji oriz 2 filxhan kos 1 qepë të vogël 3 fletë mente 1 lugë gjelle salcë domate Kripë Piper të zi Përgaditja: Merrni 1 filxhan çaji me oriz dhe hidheni në tenxhere Mbulojeni me ujë të ftohtë, deri në sipërfaqen e orizit […]

Supë pule me misër

Supë pule me misër

Përbërësit: 450 g miell misri 1 presh 1 karotë 1 shpinë pule 1 kofshë me këmbë pule kripë Spec djegës i terur 1 lugë gjelle gjalpë Përgatitja: Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e […]

Qorbë viqi
Picë në formë supe

Picë në formë supe

ingredients: ▪ Ham ▪ Carrots ▪ Onions ▪ Garlic ▪ tomato sauce ▪ Cream Milk ▪ Tomatoes ▪ juice from the roasted chicken or chicken broth ▪ bay leaf ▪ Flour ▪ mozzarella cheese Preparation: Blush ham with carrots , onion and garlic for five […]

Supë qepe dhe bukë e thekur me djathë

Supë qepe dhe bukë e thekur me djathë

Throw in a pan of flour and open furnace good, put in the oven heated to 180 degrees for the first 20 min. We allow onions finely and place in a pan with olive oil, put on fire. I let shame over low heat while […]

Supë me patate e proshutë

Supë me patate e proshutë

ingredients 2 teaspoons butter Half a cup of chopped onion 2 cups peeled potatoes and cut into cubes Half a cup of water

Supë me krem brokoli
Okroshka, supë e ftohtë nga Rusia

Okroshka, supë e ftohtë nga Rusia

 Përbërësit: *3-4 patate, *2-3 vezë, *3 rrepa të vegjël, *250 gr sallam, *2 kastravecë të freskët, *qepë të njoma, 1 litër dhallë. Fillimisht zieni patatet dhe vezët dhe qërojini sapo të ftohen. Prisni të copa të vogla dhe përzieni së bashku gjithë përbërësit, përveç dhallës. […]

Paçë e Kosovës

Paçë e Kosovës

Për 4-5 persona duhen: Miell misri tre lugë gjellë, gjalpë dy lugë gjellë, hudhra 3-4 thelpinj, kos 1 filxhan çaj dhe pak uthull sipas dëshirës. Përgatitja: Skuqet mielli me lyrë sa të marrë ngjyrë të errët . Hidhet lëngë mishi dhe përzihet sa të marrë […]