Category: subfeature

Dhjetë fuqi të uthullës

Dhjetë fuqi të uthullës

Nga ndikimi në humbje të peshës, zbardhja e dhëmbëve e deri te ndalja e problemeve  të stomakut, uthulla thjesht ka fuqi të madhe shëruese për të cilën as që keni ëndërruar ndonjëherë. 1.    Ndikon në humbje të peshës – Shkencëtarët japonezë në një studim të […]

Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë

Bimën mesdhetare që nuk guxojmë ta harrojmë

Origano në mjekësi është përdorur edhe në kohët antike, kur me gjethen e saj ishin shëruar plagët në lëkurë, si dhe i kishte zbutur dhimbjet në muskuj. Në mjekësinë tradicionale përdoret nga shërimi i astmës, ngërçeve, diarresë dhe tretjes së ushqimit. Edhe sot e kësaj […]

Kurseni kaloritë

Kurseni kaloritë

Hapi i pare ne ruajtjen e shendetit dhe largimin e kileve te teperta , eshte pershtatja e recetave ndaj shprehive te reja dhe ushqimit te shendoshe .Ua ka endja kungullin e njome , por vetem te zier ? Lekuren nuk e largoni nga mishi i […]

Oreks i shtuar

Oreks i shtuar

Është shumë e vërtetë se kur moti është i ftohtë na shtohet apetiti, i cili rritet në mënyrë proporcionale me rënien e temperaturave. Kjo ndodh pasi ushqimi është karburant për organizmin dhe nxit urinë, sepse në këtë mënyrë na ngroh. Zgjidhja: Mos lejoni që të […]