Category: Vegetarians

Sallatë nga lakra e kuqe

Sallatë nga lakra e kuqe

Përbërësit: 1kg lakër të kuqe 250g gështenja 2 molla 2 hudhra Përbërësit shtesë: 4 lugë të gjellës vaj të ullirit kripë deti Përgaditja: Pastrojeni dhe grijeni lakren Qëroni mollen dhe hudhren Gështenjat të zihen ashtu që të mund të qërohen Zijeni lakren e kuqe me […]

Picë me vezë, e shpejtë dhe e lehtë, mësojeni

Picë me vezë, e shpejtë dhe e lehtë, mësojeni

All lovers of pizza should you learn this fantastic recipe . ingredients: 6 eggs 2 tablespoons cornstarch 200ml milk 200g bacon 200g grated cheese ketchup olives Oregano Oil salt Preparation : 1 . Mix eggs with milk , salt and flour , then place them […]

Gjizë me speca

Gjizë me speca

Përbërësit: -0.5 kg gjizë -0.5 kg speca -1dl vaj -2 vezë -2 -4 thelba hudër -Kripë Përgatitja: Specat e pjekur e të qëruar i fërgojmë në vaj dhe i heqim nga tigani. Në yndyrën ku i kemi fërguar specat, hedhim gjysmë luge të reçelit biber […]

Miell misri me perime
Speca te mbushur me perime

Speca te mbushur me perime

Perbersit per  4 veta: -8 speca te medha te kuq per te mbushur -4 speca te verdhe(ne mungese jeshile) -4 qepe -2 kungulleshka -1 f. caji kerpudha (te fresketa ,ose konserve) -majdanos.kripe,piper,vaj ulliri I pastrojme specat dhe i presim ne mes. Presim ne copa te […]

Qofte Me Gjize E Spinaq

Qofte Me Gjize E Spinaq

Perbersit: 300g spinaq i fresket 125g gjize e fresket Pak arremyshk i grire kripe e piper i zi Pergatitja: Zieni spinaqin ne uje te bollshem me kripe per 1-2 minuta ose derisa te filloje e te vyshket.Kullojeni me kujdes,shtrydheni qe te hiqni lengun e tepert […]

Gjellë me kungull

Gjellë me kungull

Përbërësit: -500 g kunguj, -500 ml ajkë për zierje, -2 karota, 1 kokë hudhër, e lugë kripë, piper, borzilok, fara të kungullit.   Përgatitja: Kungullin e preni në pjesë të imëta. Në vajin e ngrohur fërgojeni hudhrën, shtoni një karotë të qëruar, e kur edhe […]

Patate të ziera me gjalpë

Patate të ziera me gjalpë

Përgatitja: Patatet, veçanërisht të rejat, qërohen, shpëlahen dhe ato të mëdhatë priten në copa në mënyrë që të jenë afërsisht në një madhësi dhe hidhen në tenxhere me ujë të vluar me kripë. Sasia e ujit duhet të jetë aq sa ato të mbulohen. Zierja […]

Patëllxhanë të skuqur

Patëllxhanë të skuqur

Përbersit : -Patëllxhanë 1 kg, – domate 5-6 kokrra, -miell 2 lugë gjelle, vaj gjysmë gote uji, kripë, piper, majdanoz, hudhra 1 kokërr. Përgatitja: Patëllxhanët qërohen, i hiqet bishti dhe maja, priten në feta të rrumbullakëta ose pjerrtas (në formë ovale) me trashësi 0,5 cm, […]

Patate të skuqura, me kore mielli

Patate të skuqura, me kore mielli

Përbersit: -5 patate -1 lugë të vogël biber i kuq i ëmbël -piper të bluar në çast -kripë -miell dhe vaj për skuqjen Përgatitja: Lajmë patatet dhe i ziejmë me gjithë lëkurë në ujë me kripë për 20 min. I lëmë të ftohen dhe i […]