Recetat e fundit

Desert çokollate

Desert çokollate

Përbërësit: 400g qumësht të çokollatës 1 filxhan oriz rreth 2dcl Kripë Përgaditja: Në një enë të thellë rreth 20x20cm mbuloni me letër të pjekjeje Shkrini çokollatën dhe shtoni orizin Përzieni dhe vendoseni në enë për pjekje dhe shtoni pak kripë Vendoseni në frigorifer për një […]

Shtrudëll me xhem

Shtrudëll me xhem

Përbërësit: 1/2 kvasac 2dl qumësht 1dl ujë 100g margarin 1 lugë sheqer 600-700gr miell 2 lugë vaj Përgaditja: Vendosni kvasacin në qumësht të nxetë me sheqer Ne enë hidhni më shumë se gjysën e miellit dhe kvasacin, përzieni dhe shtoni margarin dhe vazhdoni me përzierjen […]

Receta supë me kos

Receta supë me kos

Përbërësit: 1 filxhan çaji oriz 2 filxhan kos 1 qepë të vogël 3 fletë mente 1 lugë gjelle salcë domate Kripë Piper të zi Përgaditja: Merrni 1 filxhan çaji me oriz dhe hidheni në tenxhere Mbulojeni me ujë të ftohtë, deri në sipërfaqen e orizit […]

Ëmbëlsirë banane në shkopinj

Ëmbëlsirë banane në shkopinj

Përbërësit: 5 banane 50g sheqer pluhur 1 lugë gjelle ekstrakt vanilje 4 lugë gjelle vaj perimesh 1 vezë 185g miell 1 lugë pluhur për pjekje 1 lugë kanellë ¼ lugë kripë Sheqer pluhur për spërkatje Çokollatë të shkrirë për lyerje  Sos karameli për lyerje Hapat […]

Eklera me çokollatë

Eklera me çokollatë

Për brumin: 2 filxhana ujë 1 filxhan vaj, pasi te vlojnë 14 lugë miell E përziejmë mirë deri të trashet dhe të ndahet brumi nga luga. Brumin e fituar e shtrijmë në një tepsi dhe e ftofim mirë në frigorifer. Pas ftofjes së mjaftueshme i hedhim […]

Ëmbëlsirë me çokollatë të bardhë lajthia dhe pemë

Ëmbëlsirë me çokollatë të bardhë lajthia dhe pemë

Përgaditja 15 minuta. Përbërësit: 600g çokollatë të bardhë 2 lugë mjaltë 100g keksa nga gjalpi 100g pemë të ëmbla 100g lajthia Përgaditja: Shkrijmë çokollatën dhe mjaltën, përzieni me keksa dhe preni pemët e ëmbla dhe lajthiat Të gjitha përzieni dhe vendosni në letër për pjekje […]

Vezët me njolla gjaku a janë të sigurta?

Vezët me njolla gjaku a janë të sigurta?

Shumica e njerëzve shqetësohen nga fakti kur shohin vezë me njolla të kuqe si gjaku, dhe shpesh qëndrojnë të dyshimtë se a duhet vërtetë ti konsumojnë apo jo. Në vazhdim po ju paraqesim disa nga faktet që nuk duhet të shqetësoheni. Ja se çfarë nënkuptojnë […]

Sallatë nga lakra e kuqe

Sallatë nga lakra e kuqe

Përbërësit: 1kg lakër të kuqe 250g gështenja 2 molla 2 hudhra Përbërësit shtesë: 4 lugë të gjellës vaj të ullirit kripë deti Përgaditja: Pastrojeni dhe grijeni lakren Qëroni mollen dhe hudhren Gështenjat të zihen ashtu që të mund të qërohen Zijeni lakren e kuqe me […]

Lëngu nga rrushi i thatë që bën mrekulli

Lëngu nga rrushi i thatë që bën mrekulli

Në vijim ju sjellim recetën që pakëson thartirën në lukthin dhe organizmin tuaj, ndikon si antibakterial. Përbërësit: 1/4 e lakrës vjollcë; 1 kopër; 200 g rrush të thatë; 1 limon. Përgatitja: Lakrën e copëtuar në copë të vogla e futni në blender. Më pas shtoni […]

Tortja me e ëmbël në botë

Tortja me e ëmbël në botë

Përbërësit: 2 filxhan miell 2 filxhan sheqer 3/4 filxhan kako pluhur 2 lugë pluhur pjekje 1 1/2 lugë sodë buke 1 lugë kripë 1 lugë kafe 1 filxhan qumësht 1/2 filxhan vaj 2 vezë 2 lugë ekstrakt vanilje 1 filxhan ujë të vluar Për gllazurën: 1 1/2 […]